wtorek, 12 kwietnia 2011

Postprodukcja (post-processing) w fotografii ślubnej.

Autorem artykułu jest Radosław Kwiatkowski


Postprocessing to końcowy etap powstawania fotografii od momentu wykonania zdjęcia, czyli naciśnięcia spustu migawki. W fotografii cyfrowej etap ten nazywa się komputerową obróbką zdjęć lub cyfrową ciemnią.
Postprocessing to końcowy etap powstawania fotografii od momentu wykonania zdjęcia, czyli naciśnięcia spustu migawki.
W fotografii analogowej postprocesing polega na obróbce filmu i produkcji odbitek. Praca ta odbywa się w tradycyjnej ciemni. Jest skomplikowana, a możliwości korekty obrazu są bardzo ograniczone. W fotografii cyfrowej etap ten nazywa się komputerową obróbką zdjęć lub cyfrową ciemnią. Obraz padający na matrycę i zapisany w formie cyfrowej musi zostać odpowiednio przetworzony, aby można było go oglądać na ekranie monitora lub w formie wydruku.
Każdy cyfrowy aparat fotograficzny wykonuje tę czynność automatycznie. Dla osób zajmujących się fotografią amatorsko taki sposób otrzymania zdjęcia jest zwykle wystarczający.
Ponieważ praca w cyfrowej ciemni jest bardzo czasochłonna, wielu „fotografów ślubnych” ją pomija. Oddają oni nowożeńcom zdjęcia (prosto z aparatu) tuż po ślubie. Czasami poddają retuszowi tylko nieliczną część fotografii, np. zdjęcia plenerowe.
Współczesna profesjonalna fotografia ślubna właściwie nie istnieje bez komputerowej obróbki zdjęć. Efekty, które można uzyskać w postprocesingu, są zaskakujące i z nawiązką rekompensują włożony nakład pracy, dlatego dobry fotograf ślubny nie zdaje się na automatykę aparatu fotograficznego w tym zakresie. Profesjonalny fotograf ślubny wykonuje zdjęcia w tzw. „surowym” formacie RAW i traktuje je jako półprodukt, z którego powstanie ostateczna fotografia. W dniu ślubu wykonuje nawet kilka tysięcy takich zdjęć. Później przeprowadza sortowanie i selekcję. Następnie każde zdjęcie przechodzi przez cyfrową ciemnię, gdzie kolory, kontrast, jasność są korygowane, a jeśli zachodzi potrzeba, to ewentualne niedoskonałości poddaje retuszowi, tak aby stworzyć piękną, ponadczasową pamiątkę.
---
www.RadoslawKwiatkowski.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz